E-MELD Homepage Wayne State University Homepage Eastern Michigan University Homepage

Preliminary Program



     Friday, July 11 (2:00 - 6:00 pm)

  2:00 - 2:15 pm Welcome & Introductions (Room: Wells Hall C-315)
Helen Aristar-Dry (Eastern Michigan U.)
Anthony Aristar (Wayne State U.)

  2:15 - 4:00 pm Session I: The E-MELD Project (Room: Wells Hall C-315)
Anthony Aristar (WSU)
      Overview & Update
Helen Aristar-Dry & Gayathri Sriram (EMU)
      The Showroom of Best Practice [Power Point]
Gary Simons (SIL)
      Roadmap to Best Practice for Texts [Full Text (HTML)]
Terry Langendoen & Scott Farrar (U. of Arizona)
      Markup and the GOLD Ontology [Full Text (HTML) (PDF)]
William Lewis (California State U Fresno)
      Mining and Migrating Interlinear Text [Abstract] [Full Text (HTML) (PDF)]

    (Coffee & Cookies in the working group rooms)

  4:00 - 6:00 pm Work Session I: (Rooms: Wells Hall C-315, C-311, C-314)
1. Resource Creation
     Co-chairs:
         Bartek Plichta (Michigan State U.)
         Doug Whalen (Haskins Laboratories)
2. Resource Transcription and Annotation
     Co-chairs:
         Bernard Comrie (MPI/UCSB)
         Edward Garrett (EMU)
         Arienne Dwyer (U. of Kansas)
3. Resource Presentation
     Co-chairs:
         Laura Buszard-Welcher (UC Berkeley)
         Dafydd Gibbon (U. of Bielefeld)
         Debbie Anderson (UC Berkeley)
4. Resource Conversion
     Co-chairs:
         Baden Hughes(U. of Melbourne)
         Chilin Shih (Montclair State U.)
5. Resource Archiving
     Co-chairs:
         Peter Austin (SOAS)
         Heidi Johnson (AILLA)
         Gary Holton (Alaska Native Language Center)
6. Resource Discovery (Metadata & Searching)
     Co-chairs:
         Jeff Good (UC Berkeley)
         Robert Neumann & Ulrike Kiefer (Förderverein für Jiddische Sprache und Kultur e.V.)

  6:00 pm Out to Dinner (Whenever we finish)


     Saturday, July 12 (10:00 - 6:00 pm)

  10:00 - 11:45 am Session II: Text and Annotation Types (Room: Wells Hall C-315)
Steven Bird, Cathy Bow, & Baden Hughes (U. of Melbourne)
      Toward a General Model of Interlinear Text [Abstract] [Full Text (HTML) (PDF)][Handout]
Gary Holton (Alaska Native Language Center)
      Approaches to Digitization and Annotation: A Survey of Language Documentation
     Materials in the Alaska Native Language Center Archive

      [Abstract] [Full Text (HTML) (PDF)]
Hennie Brugman (MPI for Psycholinguistics)
      Annotated Recordings and Texts in the DoBeS Project [Abstract] [Full Text (HTML)]
Baden Hughes (U of Melbourne)
      Developing Open Data Models for Linguistic Field Data [Abstract]
      [Full Text (HTML) (PDF)]

  11:45 - 1:00 pm Lunch

  1:00 - 2:30 pm Session III: Phoneticians' Panel on Audio Standards (Room: Wells Hall C-315)
Patrice Beddor (U. of Michigan)
Bartek Plichta (MSU)
      Digital Audio, Audio for Video, and Digital Video [Handout (HTML)]
Jean Andruski (WSU)
      Practical Considerations in Recording "Natural" Speech [Handout (Word) (HTML)]
Doug Whalen (Haskins Laboratories)

  2:30 - 3:15 pm Project & Software Demos I (Room: Wells Hall A-704)
Edward Garrett (Eastern Michigan U.)
      Quill Driver [Handout (HTML)]
Jeff Good (UC Berkeley)
      BITC: Collaborative Interlinear Text Collection [Handout (HTML)]
Philippe Martin (U. of Toronto/Université Paris)
      WinPitch Corpus, a Tool for Alignment and Analysis of Large Corpora
      [Handout (HTML)] [Short Paper (PDF)]
Robert Neumann & Ulrike Keifer (Förderverein für Jiddische Sprache und Kultur e.V.)
      Harvesting Uriel Weinreich's Archive of the Yiddish Language and Culture Atlas
      [Handout (HTML)]
Baden Hughes, Cathy Bow, Steven Bird (U. of Melbourne)
      Interlinear Text Facilities [Handout (HTML) (PDF)]
Heidi Johnson (AILLA)
      Archive of the Indigenous Languages of Latin America
      [Handout (HTML)]
Nicholas Thieberger (U. of Melbourne)
      Audiamus [Handout (HTML)] &PARADISEC [Handout (HTML)] [PARADISEC Brochure (PDF)]

  3:15 - 4:30 pm Project & Software Demos II (Room: Wells Hall A-704)
Jim Mason (The Rosetta Project)
      The Rosetta Project
Steven Weinberger (George Mason U.)
      The Speech Accent Archive [Handout (HTML)]
Daffyd Gibbon (Universität Bielefeld)
      Ega [Handout (HTML)]
Nicholas Thieberger (U. of Melbourne)
      Audiamus [Handout (HTML)] &PARADISEC [Handout (HTML)] [PARADISEC Brochure (PDF)]
Ru-yng Chang, Chao-jun Chen, Wan-Jung Lin, Ming-chorng Hwang, Cui-xia Weng
(Institute of Linguistics, Academia Sinica)
      Online Interface to the Language on Bronze Inscription [Handout (HTML)]
Anthony Aristar & Zhenwei Chen (EMELD & WSU)
      FIELD.Lex [Handout (HTML)]
Brenda Farnell (U. of Illinois) & Wallace Hooper (U. of Indiana)
      Annotating Signed and Spoken Text [Handout (HTML) (Word)]

  4:00 - 6:00 pm Work Session II (Rooms: Wells Hall C-315, C-311, C-314)


     Sunday, July 13 (10:00 - 6:00 pm)

  10:00 - 12:00 pm Session IV: Reports on Specific Projects (Room: Wells Hall C-315)
Wallace Hooper & Paul Kroeber (Indiana U.)
      Models for Integrated Text and Lexical Data at AISRI [Abstract] [Full Text (PDF)]
Sebastian Drude (Freie Universität Berlin and Museu Paraense Emílio Goeldi)
      Digitizing and Annotating Texts and Field Recordings [Abstract] [Full Text (HTML)]
Robert Vann (WMU)
      Digitizing and Transcribing Field Recordings of Catalonian Spanish [Abstract]
      [Full Text (HTML) (Word)]
Dietmar Zaefferer (U. of Munich)
      A Unified Representation Format for Spoken and Sign Language Text
      [Abstract] [Full Text (PowerPoint) (Word)]
Cui-Xia Weng, Ru-Yng Chang, Elizabeth Zeiton, Chao-Jun Chen, Derming Juang,
Chu-Ren Huang, and Chin-chuan Cheng (Institute of Linguistics, Academia Sinica)
      Taiwan's NDAP Language Archives Project: from bronze inscription texts to      Austronesian field recording [Abstract] [Full Text (HTML) (Word)]

  12:00 - 1:30 pm Lunch

  1:30 - 2:30 pm Session V: Resource Conversion & Presentation (Room: Wells Hall C-315)
Chilin Shih (U. of Illinois, Urbana-Champaign)
      Sound Conversion [Handout (HTML)]
Deborah Anderson (UC Berkeley)
      Unicode [Abstract]

  2:30 - 4:00 pm Work Session III (Rooms: Wells Hall C-315, C-311, C-314)

  4:00 - 4:15 pm Break

  4:15 - 5:15 pm Workgroup Wrap-Up and Reports (Room: Wells Hall C-315)

  5:15 - 6:00 pm Workshop Summary & Action Plans (Room: Wells Hall C-315)
Doug Whalen (Haskins Laboratories)



Papers & Handouts Readings Participants
Instructions for Participants
Workshop Memories
Workshop Homepage
Registration
Local Arrangements
Emeld 2001 Emeld 2002 Emeld Homepage